Přírodní ingredience - Naturálně zdravé suroviny

Jsme hrdí na naše výrobky a na to, že se snažíme o rozvoj krmiv, které jsou určeny pro výživu vašich mazlíčků. Naší nároční zákazníci často hledají jistotu v tom, že naše produkty obsahují takové ingredience, které mají stejně vysokou kvalitu, jako suroviny pro výrobu potravin určených pro potřebu lidí. Proto jsme sestavili následující souhrn, aby Vás ujistil a znovu zdůraznil náš závazek poskytovat jen nejlepší krmiva.

Naturálně zdravé suroviny

Použité suroviny

Zdroje masa

Kuře

Čerstvé kuře přináší výtečnou chuť masa, je vysoce stravitelným zdrojem bílkovin. Má vysokou biologickou hodnotu díky snadné rozložitelnosti na jednotlivé aminokyseliny coby základní stavební prvky bílkovin tělu vlastních a nezbytných jak pro stavbu těla, tak pro metabolické pochody (tvorba vlastních enzymů). Arden Grange používá pouze kuřecí maso produkované na území Spojeného království. Kuřata jsou chována faremním způsobem volně ve výběhu bez použití růstových hormonů.

Jehněčí

Arden Grange používá vysoce kvalitní jehněčí moučku vyrobenou na Novém Zélandu z jehněčího masa (bez obsahu vedlejších produktů jako je krev, vlna, hlavy, mícha) z pastevních chovů. Používají se odřezky jehněčího masa z potravinářského průmyslu, maso se uvaří a po té usuší. Jehněčí je přirozeně bohaté na vápník.

Losos

Arden Grange „ loví své“ lososy v oblasti Skotské vysočiny – Scottish Highlands. Maso pochází z potravinářského souběhu a splňuje tak nejpřísnější kriteria kvality. Losos je excelentním zdrojem bílkovin, jeho maso je bohaté na omega-kyseliny, dieta Arden Grange Losos a rýže je obzvlášť vhodná pro zvířata s kožními problémy a potravní citlivostí.

 

Arden Grange losos

Arden Grange losos

Arden Grange „ loví své“ lososy v oblasti Skotské vysočiny – Scottish Highlands. Maso pochází z potravinářského souběhu a splňuje tak nejpřísnější kriteria kvality. Losos je excelentním zdrojem bílkovin, jeho maso je bohaté na omega-kyseliny, dieta Arden Grange Losos a rýže je obzvlášť vhodná pro zvířata s kožními problémy a potravní citlivostí.

Rozmarýn

Extrakt z rozmarýnu a tokoferoly

Krmiva Arden Grange je pro nezbytnou ochranu tuků před žluknutím stabilizováno směsí přírodních látek – vitamínů E – tokoferolů a extraktem z rozmarýnu. Rozmarýn je přírodní antioxidant a v krmivu chrání před žluknutím tuky. Krmiva Arden Grange neobsahují žádná barviva, chemické konzervanty a zchutňovadla.

Vláknina
 

Vláknina

ačkoli zaujímá mezi hlavními živinami to nejmenší procento, je vláknina velmi důležitá pro správnou funkci trávící soustavy psů. Je definována jako složka, která nemůže být enzymy naštěpena na vstřebatelné podjednotky.

Ačkoli je velmi důležitá, její roli jako živiny zkoumalo pouze málo vědeckých prací. Dosud je známo, že mezi její nejdůležitější funkce patří:

  • • Reguluje objemu stolice a její konzistence
  • • Reguluje aktivity střeva (peristaltické pohyby) a tudíž ovlivňuje rychlost pasáže potravy střevem
  • • Udržuje populaci bakterií, které jsou nezbytné pro správnou činnost střeva
  • • Reguluje energetický příjem z krmiva
  • • Má schopnost na sebe vázat vodu
  • • Snižuje glykemický index (GI)
  • • Vyrábí texturu výkalů
  • • Snižuje hnilobný zápach a zápach amoniaku ve stolici
  • • Váže na sebe složky, jako jsou žlučové kyseliny, léky atp.
  • • Snižuje tvorbu tuku a zvyšuje aktivitu inzulínového receptoru

Téměř všechny složky potravy obsahují nějaké množství vlákniny, hlavním zdrojem jsou však vedlejší produkty z výroby potravin (z mletí, produkce cukru, zpracování brambor) např. pšeničné otruby, cukrovarské řízky, atd. Rafinovaná, čistá vlákna jako je čistá celulóza jsou také k dispozici. Některé z nejběžnějších zdrojů používaných v recepturách pro psy jsou zmíněny v Tabulce 1.

Rozpustná vs. nerozpustná vláknina

Celková vláknina může být rozdělena na dvě složky, vlákninu rozpustnou a nerozpustnou (Tabulka 2). Nerozpustná součást vlákniny prochází střevem a mění se jen nepatrně, zatímco rozpustné součásti vlákniny podstupují změnám v žaludku a tenkém střevě a poté podléhají rozpadu účinkem bakterií, které se přirozeně nachází v tlustém střevě. V recepturách se často používají jako zdroj vlákniny řepné řízky, které mají vhodný poměr rozpustné a nerozpustné vlákniny, která je kvalitní a v dostatku.

ROZPUSTNÁ VLÁKNINA    NEROZPUSTNÁ VLÁKNINA
(Fermentovaná)     (Nefermentovaná)
Beta-glukany     Celulóza
Některé xylo poly sacharidy (XPS)     Lignin
Xylo oligo sacharidy (XOS)     Některé xylo poly sacharidy (XPS)
Manan-oligo sacharidy (MOS)  
Frukto-oligo sacharidy (FOS)  

 

Obecně lze říci, že nerozpustné vlákna stimuluje vnitřek střevní stěny, čímž způsobu přechod tekutiny do střevního lumen a dochází k bobtnání střevního obsahu. Tím se dostavuje pocit nasycení a zvyšuje se rychlost potravy trávicí soustavou zvýšením rychlosti peristaltických pohybů. Poskytuje také texturu potravinám, které mohou pomoci čistit zuby. Rozpustná frakce vlákniny poskytuje zdroj potravy pro bakterie v tlustém střevě a zpomaluje přechod potravy přes střevo.

Vláknina a kontrola hmotnosti

Vláknina může být využita ke kontrole tělesné hmotnosti u psů ve třech směrech. Za prvé, nerozpustná vláknina váže tuk ve stravě, brání jeho vstřebávání do těla. To také zvyšuje vnímavost k inzulinu, což vede nižšímu nárůstu inzulínu po nakrmení. Druhá metoda je založena na tom, že většina vláknitých přísad má nízký obsah energie. Vzhledem k tomu, že vláknina není trávena pomocí enzymů, neuvolňuje se z ní štěpením energie, takže se často využívá v ,,light“ recepturách granulovaných diet a v dietách pro plemena, která mají sklon k obezitě. Za třetí, nerozpustná vláknina váže vodu ve střevech a způsobuje bobtnání obsahu střeva a vyplňuje střevní lumen. To způsobuje, že receptory ve střevní stěně vysílají signál do mozku, že je střevo naplněné a tělo nemá pocit hladu. Tímto způsobem je možné regulovat celkový příjem potravy. Nicméně, je třeba dbát opatrnosti, protože nadbytek nerozpustné vlákniny ve stravě může způsobit nadměrnou distenzi, což může vést k zablokování a nebo zastavení peristaltických pohybů střevních.

Střevní bakterie

Jak již bylo zmíněno, vláknina je důležitá pro udržení bakteriální činnosti tlustého střeva. Bakterie tlustého střeva je možné rozdělit do tří skupin: patogenní (nebezpečné), dobré pro svého hostitele a neutrální. Škodlivé bakterie zahrnují stafylokoky a klostridia, které způsobují diareu (krvavý průjem), infekce a poškození střeva. Neutrální bakterie zahrnují enterokoky, E. coli a streptokoky, které nejsou ani nebezpečné ani prospěšné, pokud jsou v normálním množství. Pozitivní bakterie pro svého hostitele jsou bifidobakterie a laktobacily, stimulují imunitní systém, zlepšují trávení a zvyšují vstřebávání nejdůležitějších živin. Bakterie se dostávají po narození během tří hodin do tenkého střeva a během 12 hodin do tlustého střeva. Všechny tři typy bakterií soutěží o živiny prostor ve střevě.

Dva hlavní zástupci rozpustné vlákniny stimulují růst pozitivních bakterií, jsou to manooligo sacharidy (MOS) a frukto-oligo sacharidy (FOS) a souhrnně jsou označovány jako prebiotika. MOS inhibují replikaci škodlivých bakterií blokováním jejich vazby ke stěně střeva, zatímco FOS podporují růst některých kmenů, protože jim poskytují zdroj krmiva. Oba typy vlákniny se rutinně přidávají do psích diet.

Další metodou, jak donutit příznivé bakterie k růstu, je přidávat je přímo do krmiv. Označují se jako probiotika. Běžně se tak děje ve výživě člověka, kdy jogurtové drinky obsahují specifické kultury enterokoků a sacharomycet. U psů je to problematické, protože při varu, který je součástí výroby krmiv dochází k degradaci a destrukci živých organizmů. Metody jak zachovat mikroorganizmy, aby během varu nepodlehly zkáze se stále vyvíjejí.

Ve zkratce, vláknina je nezbytnou a důležitou živinou psích diet, do kterých se přidává v nerozpustné a rozpustné formě. Přidání vlákniny je důležité pro maximální růst pozitivních bakterií.

Všechny ingredience

Čerstvé kuře - čerstvé kuře přináší výtečnou chuť masa, je vysoce stravitelným zdrojem bílkovin. Má vysokou biologickou hodnotu díky snadné rozložitelnosti na jednotlivé aminokyseliny coby základní stavební prvky bílkovin tělu vlastních a nezbytných jak pro stavbu těla, tak pro metabolické pochody (tvorba vlastních enzymů). Arden Grange používá pouze kuřecí maso produkované na území Spojeného království. Kuřata jsou chována faremním způsobem volně ve výběhu bez použití růstových hormonů.

Kuřecí moučka - stejně jako čerstvé kuře, kuřecí moučka je excelentním zdrojem bílkovin. Moučka používaná v Arden Grange je nejvyšší kvality, kromě svaloviny obsahuje také mleté kuřecí kosti jako zdroj organického vápníku. Neobsahuje vedlejší produkty, tzn. hlavy, pařáty, střeva a peří.

Čerstvý losos - Arden Grange „ loví své“ lososy v oblasti Skotské vysočiny – Scottish Highlands. Maso pochází z potravinářského souběhu a splňuje tak nejpřísnější kriteria kvality. Losos je excelentním zdrojem bílkovin, jeho maso je bohaté na omega-kyseliny, dieta Arden Grange Losos a rýže je obzvlášť vhodná pro zvířata s kožními problémy a potravní citlivostí.

Moučka z tresky skvrnité - je primárním a jediným zdrojem bílkovin v receptuře Arden G range Sensitive Ocean Fish. Maso tresky vyniká ještě snazší stravitelností než maso lososů, má nejnižší antigenicitu z druhů mas hned po jehněčím, tedy druhou nejnižší pravděpodobnost provokovat alergické reakce. Obsahuje vysokou hladinu prospěšných omega- 3 mastných kyselin, které mají protizánětlivé vlastnosti a tudíž mohou napomáhat v případech, kdy v organismu probíhá nějaký zánět, je podrážděna kůže nebo trávicí trakt. Při dlouhodobé konzumaci mohou omega kyseliny snižovat alergickou pohotovost organismu, jak vůči alergenům přijímaných potravou, tak vůči alergenům ze zevního prostředí ( prach, roztoči, pyly…). Arden Grange používá ryby lovené etickým způsobem umožňujícím přirozené obnovování rybí populace v oblastech Severního moře a Severního Atlantického oceánu.

Rybí moučka - rybí moučka v krmivech Arden Grange je vyrobena z bílých druhů mořských ryb, tedy z tresek a sleďů. Jde o přirozeně vyvážený zdroj vysoce kvalitních bílkovin, energie, minerálů, vitamínů a stopových prvků. Obsahuje 6-10% rybího tuku, který je nejbohatším zdrojem polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem – omega- kyselin včetně EPA a DHA. Bílkoviny z ryb, stejně jako bílkoviny z kuřecího masa, mají vysokou biologickou hodnotu, doplňují harmonicky aminokyselinové spektrum kuřecího masa (proto je většina receptur Arden Grange dvouproteinových). Jsou vhodným alternativním zdrojem bílkovin pro jedince citlivé na kuřecí maso (Pozn.: často se setkáváme s pejsky, kteří mají stanovenu diagnózu „alergie na kuřecí maso“, po vyčištění organismu nutričně hodnotným krmivem z čistých surovin se stav upraví tak, že pes může přijímat kuřecí maso zcela bez problémů. To by nebylo možné, pokud by se jednalo o pravou alergii a ne pouze o citlivost vůči kontaminovaným surovinám…)

Jehněčí moučka - Arden Grange používá vysoce kvalitní jehněčí moučku vyrobenou na Novém Zélandu z jehněčího masa (bez obsahu vedlejších produktů jako je krev, vlna, hlavy, mícha) z pastevních chovů. Používají se odřezky jehněčího masa z potravinářského průmyslu, maso se uvaří a po té usuší. Jehněčí je přirozeně bohaté na vápník.

Čerstvé jehněčí - čerstvé jehněčí použité v konzervách Arden Grange Partners je z pastevních chovů ovcí v Jižní Anglii. Jehněčí maso je snadno stravitelným zdrojem hypoalergenních bílkovin, pro psa chuťově atraktivní, je jedinečným zdrojem zinku a vitamínů B. Je považováno za nejbohatší zdroj vysoce biologicky hodnotné omega kyseliny- kyseliny linoleové, CLA. Tato esenciální polynenasycená mastná kyselina umí v těle podporovat odbourávání tukových zásob, snižuje hladinu cholesterolu, má antioxidační účinky, chrání tedy buňky před poškozením, spolu s podporou imunity má tedy antikancerogenní efekt, snižuje riziko vzniku cukrovky, podporuje růst svalové hmoty.

Dršťky - ačkoli Arden Grange ve svých recepturách nepoužívá hovězí, je tu jedna zcela záměrná výjimka – hovězí dršťky. Jsou tím nejhodnotnějším, co můžeme psovi „po vlčím“ způsobu nabídnout, nejsou nositeli alergenů jako červené hovězí maso (příčně pruhovaná svalovina). Dršťky jsou velmi snadno stravitelná a pro psa chuťově velice atraktivní. Dršťky použité v Arden Grange Partners jsou neprané, pocházejí z dobytka z pastevního chovu v jižní Anglii. Neprané dršťky jsou přirozeným zdrojem fytonutrientů a tedy i vlákniny, navíc již natrávené enzymy, které psovi k trávení celulózy chybí. Obsahují též probiotika, bakterie přátelské zažívacímu traktu, esenciální mastné kyseliny. Jsou excelentním zdrojem hodnotných bílkovin, tuků. Vynikají příhodným poměrem vápníku a fosforu.

Rýže - Arden Grange pracuje s bílou celozrnnou rýží. Traduje se, že hnědá rýže je kvalitnější, bílá celozrnná rýže však je hnědá rýže zbavená pouze slupky. Arden Grange považuje slupku za část zrna, kterou organismus psa a kočky nevyužije a použitím loupané celozrnné rýže může lépe garantovat čistotu suroviny. Všechny vitamíny zůstanou zachovány, nejedná se o vymletou rýži. Rýže je velice dobře stravitelným zdrojem škrobů a tím energie, je používán v kombinaci s kukuřicí, čímž je dosaženo pohotového a zároveň plynulého zásobování organismu pomalými sacharidy v průběhu dne bez výkyvů hladiny krevního cukru.

Kukuřice - je používána jako zdroj škrobů v krmivech. Arden Grange používá kukuřici v kombinaci s rýží, čímž je organismu poskytnuta opravdu pohotová energetická zásoba v průběhu celého dne se stabilní hladinou cukru v krvi. Tepelný proces, kterým Arden Grange zpracovává obiloviny je velice šetrný a efektivní, výsledně je stravitelnost škrobů v krmivu prakticky stoprocentní. Není tedy opodstatněné nazírat na kukuřici jako na méně hodnotný zdroj škrobů, jak se tomu děje v poslední době, jde o kvalitní zdroj škrobů s velmi nízkou hladinou alergenity ve srovnání například s pšenicí. Důležité je úměrné celkové množství škrobů v krmivu, šetrné zdroje a potravinářská kvalita suroviny. ¨To vše je v Arden Grange jedním z pilířů filozofie krmiva. Pro ty z vás, kteří upřednostňujete receptury bez obilovin jsme připravili recepturu Sensitive Ocean Fish – Bílá mořská ryba s bramborem, bez kukuřice je receptura Premium – Kuře, rýže a brambor. Konzervy Arden Grange Partners mají rovněž jako jedinou obilovinu rýži, které obsahují 5% jako vyvážení živin vůči 70ti procentům masa.

Brambory - jsou po zpracování tepelnými procesy při výrobě granulí nejsnáze stravitelným zdrojem škrobů použitelným ve výživě psů. Nahradili jsme jimi kukuřici v recepturách Sensitive a Premium. Jde tedy o receptury s plně alternativními zdroji škrobů jak pro psy, kteří jsou citliví na potravu, tak pro ty z vás, kdo upřednostňujete diety bez obilovin, tzv. GRAIN-FRRE. Jsou obsaženy i v pamlscích Crunchy Bites. Brambory jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C a B6, stejně jako draslíku, který se podílí na imunitních pochodech a je důležitý pro řadu dalších činností v organismu na úrovni buněk (výroba energie, činnost srdečních buněk, vedení nervových vzruchů apod.)

Kuřecí tuk - Arden Grange užívá pouze čistý kuřecí tuk od dodavatelů pro potravinářský průmysl. Stravitelnost čistého kuřecího tuku je vyšší než hovězího a jehněčího loje nebo směsí živočišných tuků používaných v řadě krmiv. Kuřecí tuk je považován za tuk s nejvyšší možnou biologickou dostupností pro psa. Je skvělým zdrojem energie, má vysokou a stálou hladinu esenciálních mastných kyselin – omega-kyselin, je tedy nezbytným předpokladem pro zdravou kůži a srst. Kuřecí tuk v recepturách Arden Grange je filtrován a čištěn s cílem zbavit ho bílkovinných molekul, které jsou nositeli antigenních znaků. Je tedy bezpečným zdrojem tuků i v recepturách bez kuřecího masa při konzumaci jedinci na kuřecí maso citlivých.

Rybí tuk - všechny formule krmiv Arden Grange obsahují rybí tuk, výtečný zdroj omega-kyselin a energie. Účastní se transportu vitamínů rozpustných v tucích ze střeva do krve, příznivě ovlivňuje metabolismus tuků, přispívá tak ke snížení rizika ucpávání cév, vysokého krevního tlaku, onemocnění ledvin, zánětů střev a chorob z poruch imunity včetně autoimunitních (např. záněty štítné žlázy, kůže, uší, kloubů, ledvin). Rybí tuk příznivě ovlivňuje vývoj plodů v těle matky, stejně jako vývoj štěňat. Omega- kyseliny EPA a DHA, kterých je nejbohatším zdrojem, prokazatelně příznivě stimulují vývoj nervové tkáně, ať periferních nervů (tzn. včetně oční sítnice) nebo centrální nervové soustavy - mozku a míchy. Prospěšnost rybího tuku pro zdraví psů a koček se ukazuje v poslední době čím dál výrazněji, zejména v kontrastu se zdravotnímu problémy navozenými konzumací krmiv chudých na živočišné tuky.

Vejce - sušená celá vejce jsou všestranně hodnotným zdrojem živin. Žloutek je vynikajícím zdrojem lehce stravitelných tuků, vitamínů a minerálů, bílek obsahuje bílkoviny v nejčistší formě.

Dýňová moučka - dýně jsou potravinou zdraví velmi prospěšnou, obsahují vysokou hladinu přírodních buněčných antioxidantů a karotenoidů, významné množství vitamínů C a E. Dýňová moučka je součástí receptury všech konzerv Arden Grange Partners.

Karotka - je dobrým zdrojem betakarotenu (který působí jako antioxidant a je to přírodní zdroj vitamínu A), B vitamínů, minerálů a stopových prvků. Je přidávána do všech druhů Arden Grange Partners konzerv.

Řepná dužnina - přidaná v malém množství jako dobrý zdroj rozpustné i nerozpustné vlákniny. Rozpustná vláknina vytváří v tlustém střevě příznivé podmínky pro přátelské střevní bakterie, zpomaluje pohyb potravy v zažívacím traktu tak, aby vstřebávání živin bylo co nejúčinnější. Nerozpustná vláknina dodává granulím křupavou strukturu, čistí dutinu ústní a podporuje pohyb střev – peristaltiku. Vláknina zásadním způsobem příznivě ovlivňuje dobu, kterou trvá trávení potravy. Zkrácení této doby pod optimum vede ke špatnému vstřebávání živin, prodloužení k zahnívání potravy v zažívacím traktu. Krmivo, které obsahuje kvalitní vlákninu ve vyváženém množství může pomoci předejít vzniku takových problémů, jako je zácpa nebo průjem a takových chorob, jako je obezita nebo cukrovka.

Celulóza - rostlinná vláknina, kterou přidáváme do krmiva pro kočky pro stimulaci produkce slin a usnadnění zpracování srsti v zažívacím traktu kočky.

Hrášek - je dobrým zdrojem přirozeného vitaminu K1, kyseliny listové a vitamínu B6. Je obsažen ve všech druzích konzerv Arden Grange Partners.

Prebiotické frukto-oligosacharidy (FOS) - původem z kořene čekanky, podporují příznivě působící bakteriální osídlení střeva, omezují přerůstání nežádoucích bakterií. Zažívací trakt je tak lépe chráněn proti infekcím a zánětům, proces vstřebávání živin z potravy do krve probíhá efektivněji. Jsou obsaženy ve všech produktech Arden Grange, granulované řadě, konzervách i pamlscích.

Prebiotické manno-oligosacharidy (FOS) - získávané z droždí, omezují růst nežádoucích bakterií ve střevě. Jejich působení se odrazí na lepší obranyschopnosti organismu, využitelnosti živin organismem a přirozeně formovaném trusu. Jsou obsaženy ve všech produktech Arden Grange, granulované řadě, konzervách i pamlscích.

Pivovarské kvasnice - sušené pivovarské kvasnice jsou excelentním zdrojem vitamínů komplexu B a aminokyselin. Působí také jako přírodní repelent.

Popeloviny - zmiňujeme je v tomto seznamu proto, že řada lidí si pod tímto pojmem ze zákona uváděným na obalech krmiv představuje skutečně do krmiva přidaný jakýsi popel. Popeloviny neznamenají surovinu, jde o zbytek, který zůstane po spálení krmiva při vysoké teplotě. Je to v podstatě indikátor obsahu anorganických součástí v krmivu včetně minerálů. Z hodnoty popelovin můžeme usuzovat na kvalitu surovin použitých při výrobě krmiva. Žádoucí je zlatá střední cesta hodnot v rozpětí od 5ti do 8mi procent v analýze krmiva. Nižší hodnota poukazuje na vysoký obsah škrobů a nízký obsah minerálů v krmivu, vyšší hodnota zase na možné použití méně kvalitních surovin, např. masové moučky s vyšším podílem kostí či vedlejších rostlinných produktů.

Nukleotidy - bílkoviny o krátkém řetězci získávané z droždí, zvyšují metabolismus, podporují imunitu. Optimalizují trávení, organismus je schopen dokonale vstřebat z potravy živiny. Buněčná obnova probíhá efektivněji a organismus je lépe chráněn před nepříznivým působením zevních vlivů.

Lněné semínko - je dobrým zdrojem dieteticky hodnotné vlákniny, omega-3 kyselin a lignanů s antioxidačními účinky. Olej z lněného semínka obsahuje vysoké množství kyseliny linoleové a alfa-linoleové, polynenasycených kyselin s protizánětlivými účinky a stabilizují buněčné membrány.

Glukosamin sulfát - získává se z krunýřů mořských korýšů, je obsažen ve všech recepturách značky Arden Grange. Organismus využívá glukosamin při stavbě opěrného sytému, zejména kloubních chrupavek. V součinnosti s dalšími složkami kloubní výživy obsaženými v Arden Grange, tzn. s chondroitinem a MSM, zlepšuje pružnost kloubů a vazů, podporou výstavby kloubní chrupavky přispívá k zachování pohyblivosti do vysokého stáří, mírní následky dysplazií a průběh zánětů kloubů. Glukosamin je bezpečnou přírodní látkou, kterou nelze předávkovat. Je obsažen v dávce proměnlivé podle předpokládané zátěže cílové skupiny psů ve všech recepturách granulí a rovněž v konzervách Arden Grange Partners.

Chondroitin sulfát - v krmivech Arden Grange je obsažen chondroitin původem ze žraločích chrupavek. Je přidáván do všech receptur pro podporu stavby kloubní soustavy a kostry. Chondroitin snižuje aktivitu destruktivních enzymů, které v kloubech vznikají při abnormální zátěži – nadváhou, sportem, dysplazií, úrazem. Jde o bezpečnou přírodní látku bez rizika předávkování. Žraločí chrupavky byly vybrány jako zdroj chondroitinu pro snadnou biologickou dostupnost a účinnost v organismu (= snadno se z tohoto zdroje chondroitin vstřebává a rychle účinkuje v cílových místech, chrupavky z hovězího dobytka, prasat a kuřat mají vstřebatelnost nižší). Žraločí chrupavky nakupované společností Arden Grange pocházejí z faremních chovů žraloků, jsou tedy produktem potravinářského průmyslu a není tak žádným způsobem přispíváno k drancování volně žijících populací žraloků. Je obsažen v dávce proměnlivé podle předpokládané zátěže cílové skupiny psů ve všech recepturách granulí a rovněž v konzervách Arden Grange Partners.

MSM - methyl-sulfonyl-metan, čistě přírodní látka bohatá na organickou síru získávaná z lýka, v Arden Grange obsažena v ultračisté podobě. Má protizánětlivý a analgetický účinek, uplatňuje se zejména u stavů se záněty kloubů, po operacích kloubů, při zátěži opěrného systému a podobně. Zdá se, že MSM hraje pozitivní roli i u stavů spojených se stresem. Najdete ho jak v granulované řadě, tak v konzervách Arden Grange.

Extrakt z brusinek - má desinfekční účinky v močových cestách. Obsahuje jednak D-mannosu, která zabraňuje patologickým bakteriím ulpět na stěně vývodných močových cest, dále pak arbutin, který účinně snižuje výskyt bakterií a kvasinek. Předchází tak vzniku zánětů močového měchýře a močových kamenů. Brusinky jsou rovněž významným zdrojem velmi silných přírodních antioxidantů, které jsou jedinou zbraní organismu proti působení volných radikálů v organismu. Volné radikály vznikají v průběhu metabolických pochodů a znamenají ohrožení buněčného zdraví, vedou k předčasnému stárnutí, rakovinnému bujení, chorobám kardiovaskulárního systému, cukrovce a dalším závažným onemocněním. Brusinky jsou obsaženy jak v granulované řadě, tak v konzervách Arden Grange.

Exktrakt z jadérek modrého hroznového vína - je zdrojem prokyanidinů, látek ze skupiny bioflavonoidů. Jde o rostlinné pigmenty rozpustné ve vodě, které jednak podporují pevnost krevních kapilár a pojivové tkáně, jednak jsou mocnými antioxidanty chránícími buňky před oxidativním stresem. Prostupují rovněž do mozku a přispívají tak k prevenci např. demencí a náhlé mozkové příhody (“mrtvice”). Zatímco čertsvé hrozny ve velkém množství mohou být pro psa toxické, extrakt z jadérek hroznového vína má pouze zmíněné ochranné vlivy na organismus bez vedlejších škodlivých efektů.

Extrakt ze zeleného čaje - je získáván z druhu čaje Camellia sinensis. Na rozdíl od černého čaje, zelený čaj není podrobován fermentaci. Antioxidační účinky čaje tak jsou zachovány ve větší míře a přispívají k ochraně kardiovaskulárního aparátu, podporují trávení, imunitu a v duchu tradiční čínské medicíny optimalizují hladiny energie v těle.

Extrakt z rozmarýnu a tokoferoly - krmiva Arden Grange je pro nezbytnou ochranu tuků před žluknutím stabilizováno směsí přírodních látek – vitamínů E – tokoferolů a extraktem z rozmarýnu. Rozmarýn je přírodní antioxidant a v krmivu chrání před žluknutím tuky. Krmiva Arden Grange neobsahují žádná barviva, chemické konzervanty a zchutňovadla.

Extrakt z juky - všechny receptury Arden Grange jsou obohaceny extraktem a sušenou šťávou z juky. Juka obsahuje přírodní antioxidanty, chrání klouby, omezuje tvorbu čpavku v zažívacím a močovém traktu.

Extrakt z mořských řas - mořské řasy obsahují mnoho biologicky hodnotných látek s účinky léků, vitamínů, minerálů a stopových prvků, z nich zejména jódu. Jód má v organismu uplatnění na mnoha místech, je nezbytný pro dýchání buněk, pro nervovou činnost, funkci svaloviny, pro růst a obnovu tkání. Napomáhá k dobrému stavu kůže a kožních derivátů (srst, drápy, zuby). Je obsažen ve všech konzervách Arden Grange Partners.

L-karnitin - organismus produkuje tuto látku v malém množství v játrech a varlatech. V potravinách se vyskytuje v mase, vejcích, droždí, mléce. V některých produktech Arden Grange je obsažen ve zvýšené míře s cílem podpořit metabolismus kosterní a srdeční svaloviny, výdrž a odolnost. L-karnitin je rovněž prospěšný psům s tendencí k nadváze, podporuje využití energie z tukových zásob organismu a zachování svalové hmoty.

Quercitin - ve vodě rozpustný rostlinný pigment, silný antioxidant s protizánětlivým účinkem.

Taurin - je esenciální živinou pro organismus kočky, je přidáván do všech formulí Arden Grange zaručených právě jim. Taurinem je obohacena i formule Performance pro psy v zátěži s cílem podpořit výkonnost srdeční svaloviny